Venų varikozė: gydymas ir simptomai

venų varikozės požymiai

Tokios ligos pavadinimas pagrįstasapatinių galūnių venų varikozė, slypi lotyniškas žodis „varicis". Jis verčiamas kaip „pūtimas", kuris visiškai atspindi pagrindinį šios patologijos, kuriai būdingas nenormalus venų išsiplėtimas, požymį. Jį lydi kitos, ne mažiau nemalonios apraiškos, pasireiškiančios sutrikusia kraujotaka ir vožtuvų disfunkcija.
Medicinos statistika nenumaldoma: ši liga paveikė daugumą pasaulio gyventojų! Taigi, įvairaus laipsnio venų varikozės klinikinės apraiškos aptinkamos beveik 90% moterų ir daugiau nei 65% vyrų. Deja, liga jaunėja – ir šiandien pasigirsta pranešimų, kad ji nustatoma net mokyklinio amžiaus vaikams!

Jei turite daugiau nei 80% išvardytų simptomų, primygtinai rekomenduojame pasikonsultuoti su gydytoju.

Venų išsiplėtimasyra venų liga, kurios klinikinės apraiškos yra venų išsiplėtimas ir patologinis vingiavimas, susidarius veniniams mazgams ir vėliau progresuojantys įvairaus sunkumo lėtinio venų nepakankamumo simptomai (nuo sunkumo jausmo). , kojų nuovargis, įvairaus laipsnio patinimas, poodinio riebalinio audinio ir odos susitraukimų atsiradimas, dermatito atsiradimas, egzema ir galiausiai venų trofinių opų atsiradimas).

Gydytojai šią patologinę būklę priskiria polietiologinei, nes ji atsiranda dėl įvairių veiksnių įtakos. Tarp pagrindinių yra:

  • Įgimtas polinkis;
  • Nėštumas moterims;
  • Hormoninis disbalansas;
  • Perteklinis svoris;
  • Pasyvus gyvenimo būdas.

Profesionali šeimos klinikų tinklo „Gydytojas šalia" flebologų komanda visada pasiruošusi padėti norintiems išsigydyti nuo šios ligos. Gydymo kursas parenkamas individualiai, atsižvelgiant į visus veiksnius. Kartu su šiuolaikinių efektyvių technikų naudojimu tai leidžia pasiekti norimų rezultatų.

Varikozinių venų atsiradimo priežastys ir požymiai

Pagrindiniai patogeneziniai mechanizmai, sukeliantys venų varikozę:

  • Padidėjęs intraveninis slėgis, kurį daugiausia lemia hidrostatinis slėgis venoje, atsirandantis dėl gravitacijos poveikio, matuojamas pagal skysčio stulpelio aukštį, t. y. atstumą nuo širdies iki kojos taško, kuriame atliekamas matavimas. O spaudimas kūno ertmių viduje – pilvo ar pleuros, padidėjus (nėštumas, antsvoris, sunkių daiktų kėlimas ir nešiojimas ir pan. ) pablogėja veninio kraujo grįžimas į širdį.
  • Santykinis venų sienelės silpnumas, kuris yra nulemtas genetiškai, tačiau kartais gali pakisti dėl uždegiminių procesų venoje.

Šių veiksnių sąveika lemia laipsnišką venos tempimą, venų vožtuvų nepakankamumo vystymąsi, atvirkštinės kraujotakos atsiradimą ir stagnacijos atsiradimą venų lovoje.

Ilgai veikiant provokuojančius veiksnius, išsivysto uždegiminiai procesai, kurie vystydami paveikia ir susilpnina venų vožtuvų veninės sienelės stiprumą.

Dėl visų šių procesų vyksta patologinis atvirkštinis kraujo tekėjimas į veną, vadinamas refliuksu ir išsivysto venų stagnacija, dėl kurios išsivysto poodinių riebalų ir odos uždegimas, kuris, toliau progresuojant, sukelia trofinės opos atsiradimas

Varikozinių venų simptomai:

  • Vizualiai pastebimas sapeninių venų išsiplėtimas ir vingiavimas, pažengusiais atvejais - veninių mazgų susidarymas;
  • Sunkumo, nuovargio, pilnumo pojūtis blauzdose apatinėse galūnėse;
  • Telangiektazijos (kraujagyslių „žvaigždės", „voratinkliai") susidarymas;
  • Blauzdos raumenų mėšlungis naktį;
  • Pėdų ir kojų patinimas;
  • Odos niežulys, sausumas, hiperpigmentacija ir melsvumas
  • Trofinių, verkiančių, blogai gyjančių opų atsiradimas.

Varikozinių venų rizika

Pačios kojų venų varikozė yra daugiau kosmetinė problema, tačiau gali sukelti nemalonių komplikacijų: lėtinį venų nepakankamumą ir venų uždegimą, kuris vadinamas ūminiu varikoze. Ūminis varikotromboflebitas yra patologinė būklė, atsirandanti dėl venų sienelės uždegimo ir kraujo krešulio atsiradimo spindyje. Pavojinga variktromboflebito komplikacija yra nuolatinis kraujo krešulio augimas ir jo plitimas į giliąsias venas. Todėl ši būklė reikalauja privalomos medicininės priežiūros ir gydymo, o kartais sukelia skubią operaciją. Šiuolaikinė medicina siūlo daugybę veiksmingų metodų, kurie gali padėti pašalinti tokių būklių atsiradimo riziką, tačiau gydymas turi būti pradėtas laiku.

Varikozinių venų klasifikacija

Yra įvairių venų varikozės klasifikacijų, kurios pateiktos toliau esančioje lentelėje.

Varikozinių venų tipas/stadija/klasė pagal CEAP

Ženklai

Patologijos forma, laipsnis ir komplikacijos, kurias ji sukėlė

C1

Intraderminių kraujagyslių pažeidimai: telangiektazija (šnekamojoje kalboje - „vorai", „tinklai", „žvaigždutės") ir išsiplėtusios tinklinės venos.

C2

Išsiplėtimas, patologinis vingiavimas Pažeidimas stuburo venose.

C3

Sąnarių venų pažeidimas, lydimas edemos

C4a

С4b

Blauzdos hiperpigmentacijos (tamsiai rudos spalvos) atsiradimas arba egzema (odos uždegimas, dermatitas) Lipodermatosklerozės (poodinio riebalinio audinio uždegimas ir sustorėjimas) atsiradimas.

C5

Užgijusi trofinė opa

C6

„Atvira" trofinė opa

Patologinės būklės vystymosi etapai pagal Saveljevą

Kompensacija

Nėra jokių simptomų ar nusiskundimų, apžiūrėjus vienos ar abiejų apatinių galūnių išsiplėtusias venas.

Subkompensacija

Pacientas patiria diskomfortą, kuris išreiškiamas kojų patinimu ir „smeigtukais", taip pat blauzdos raumenų mėšlungiu naktį. Būklę lydi vakarais patinimas, kuris išnyksta ryte. Apžiūros metu nustatomos apatinių galūnių varikozės.

Dekompensacija

Aukščiau išvardytas diskomfortas papildo uždegiminius odos pažeidimus ir egzemą. Oda atrodo sausa ir blizga, atsiranda hiperpigmentacija.

Varikozinių venų vystymosi dinamika

Klinikinis ligos vaizdaspriklauso nuo to, kokioje ligos stadijoje yra. Tuo pačiu metu gydytojai nustato pagrindinį klinikinį požymį, nulėmusį ligos pavadinimą - apatinių galūnių venų išsiplėtimą.

Ligos vystymosi pradžia

Iš pradžių pacientai jaučia sunkumą kojose, nuovargį ir skausmą kojose. Šiuo laikotarpiu vizualiniai patologijos požymiai nematomi. Dažnai pasitaiko atvejų, kai minėtų simptomų taip pat nėra, todėl pacientai nesikreipia į profesionalią medikų pagalbą. Flebologo apžiūros metu jis nustato išsiplėtusias minkštąsias venas, kurių oda nepatyrė patologinių pokyčių.

Subkompensacijos etapas

Ligai vystantis, pacientai pastebi skausmą, ilgai stovint ar sėdint atsiranda patinimas, kuris praeina po nakties. Apžiūros metu flebologas pastebi nedidelį patinimą čiurnos srityje.

Dekompensacijos stadija

Patologijos progresavimas išreiškiamas nuolatiniu apatinių galūnių sunkumo jausmu, greitu nuovargiu, blauzdos raumenų mėšlungiu naktį. Be to, stiprus niežėjimas pasireiškia vakarais.

Apžiūrėjus gydytojui, atskleidžiamas ryškus apatinių galūnių venų išsiplėtimas, sutrikusi kraujotaka. Pastebimas venų įtempimas, jų sienelių sukibimas su oda, hiperpigmentacija, cianozė, odos šiurkštumas ir sausumas.

Odos pakitimai atsiranda apatiniame kojos trečdalyje. Pirma, jie rodo odos rudos spalvos atsiradimą, uždegimo vystymąsi - dermatitą ar egzemą, poodinio riebalinio audinio susitraukimą, kurio fone vėliau pradeda formuotis ir progresuoti trofinės opos.

Varikozinių venų diagnostika

Varikozinių venų gydymasskiriamas pacientui atlikus išsamų diagnostinį tyrimą, kuris leidžia tiksliai nustatyti ligos vystymosi stadiją ir patologinius pokyčius, kuriuos ji sukėlė. Priklausomai nuo situacijos, tai gali apimti šiuos apatinių venų tyrimus:

  • Inspekcija;
  • Dvipusis/tripusis nuskaitymas.
  • Kai kurių krešėjimo rodiklių, trombofilijos žymenų tyrimai

Pagrindinis metodasvarikozinių venų diagnostikayra ultragarsinis tyrimas, be kurio jie taip pat atlieka visą spektrą tyrimų ir atlieka funkcinius tyrimus.

Varikozinių venų gydymas

Šiuolaikinė flebologija siūlo daugybę veiksmingųvarikozinių venų gydymo metodai. Jų parinkimas atliekamas individualiai, atsižvelgiant į klinikinį atvejį ir paciento indikacijas.

Konservatyvūs metodai neturėtų būti priešinami chirurginiams, nes jie naudojami kartu. Kartais konservatyvus gydymas gali būti atliekamas savarankiškai, tačiau svarbu suprasti, kad jis negali išgydyti, nors lėtina patologijos vystymąsi ir taip pat teigiamai veikia paciento būklę.

Konservatyvi terapija

Kada naudoti savarankiškai?

  • Paruošti pacientus operacijai pažengusiais ligos etapais;
  • Operacijai yra kontraindikacijų arba ją reikia atidėti;
  • Pacientų atsigavimui po operacijos.

Problemos, kurias galima išspręsti

  • Klinikinių apraiškų pašalinimas;
  • Paciento savijautos ir gyvenimo kokybės gerinimas;

Naudotos technikos

Kompresinė terapija, kuri sumažina venų skersmenį ir pašalina refliuksą, taip pat skatina veninio kraujo grįžimą į širdį ir limfos nutekėjimą. Proceso metu naudojami elastiniai tvarsčiai ir gydomieji kompresiniai trikotažo gaminiai, kuriuos pacientas nešioja kasdien visą gyvenimą arba iki chirurginės korekcijos pabaigos. Terapinių kompresinių trikotažo naudojimas tinkamai ir greitai koreguoja hemodinamikos sutrikimus kojose net ir sugydymasvenų išsiplėtimaspažengusiose stadijose.

Vaistų terapija apima farmakologinių vaistų, skirtų pašalinti diskomfortą kojose arba pagerinti kraujo mikrocirkuliaciją ir limfos nutekėjimą, skyrimą. Dažniausiai naudojami šie vaistai:

  • Tepalai ir geliai, kuriuose yra eterinių aliejų: troksevazinas, antistaksas ir kt
  • Preparatai flavonoidų pagrindu.

Chirurginės technikos

Flebektomija

Kas čia?

Venų varikozės pašalinimo operacija.

Kokias problemas tai išsprendžia?

Kraujo tekėjimo per juosmens venas normalizavimas

Indikacijos

  • Patologinis stuburo venų išsiplėtimas;
  • refliukso buvimas;
  • Kylantis tromboflebitas.

Ypatumai

Procedūra apima pažeistų venų, esančių po oda, pašalinimą.

Trukmė

Nuo 60 iki 120 minučių.

Traumiškumas

Smulkūs randeliai 5–10 cm kirkšnies srityje ir 0, 5–4 cm ant kojų. Pacientas ligoninėje būna 1–7 dienas. Ligos atostogos iki 24 dienų

Endoveninė lazerinė varikozinių venų koaguliacija / obliteracija (EVLK / EVLO)

Kas čia?

Metodas, skirtas pašalinti veną naudojant medicininį lazerio spindulį.

Indikacijos

  • Patologinis venų išsiplėtimas;
  • Trofinių opų buvimas.

Traumiškumas

Minimalus, Operacija atliekama per venos punkciją. Atliekama ambulatoriškai.

Atkūrimo laikotarpio ypatybės

Iškart po operacijos pacientas turi vaikščioti 30–40 minučių. Kompresines kojines būtina dėvėti mažiausiai 2 savaites. Skausmo dažnai nėra arba jis yra minimalus

Skleroterapija

Kas čia?

Procedūra, kurios metu į kraujagyslės spindį įvedama speciali medžiaga - sklerozantas, dėl kurio susidaro baltymo-eritrocitų kamštis, o vėliau vena išnyksta.

Indikacijos

Flebeurizmas.

Ypatumai

Technika efektyvi gydant intradermines venas, kitais atvejais – kaip priedas šalinant smulkias pagrindinių kamienų liekanas šakeles.

Komplikacijos

Komplikacijos yra gana retos.

Venų varikozės prevencija

Prevencija apima:

  • Kompresinių kojinių dėvėjimas;
  • Kūno svorio palaikymas normaliose ribose;
  • Išlaikyti aktyvų gyvenimo būdą;
  • vengti ilgai stovėti;
  • Savalaikis vizitas pas flebologą, jei yra šeimos istorija ar atsiranda ligos simptomų.

Jei vis tiek pastebite pirmuosius venų varikozės požymius, skubėkite ieškoti profesionalios medikų pagalbos!